George Washington University Winners for 2010!

National Awards

American Jewish World Service

  • Shaina Shealy

 

Austrian Teaching Assistantship

  • Leslie Jessen

 

Center for the Study of the Presidency

  • Tayler Lofquist

 

William J. Clinton Fellowship for Service for the American India Foundation

  • Alison Chatfield

 

Critical Language Scholarship

  • Nathan Beauchamp-Mustafaga
  • Sean Daly
  • Mitchell Ford
  • Leah Goldberger
  • Corinne Hoogakker
  • Zoe Petkanas
  • Liliane Winograd

 

DAAD-Undergraduate Scholarship

  • Ashley Bradford
  • Robert Shoemaker

 

DC Teaching Fellows

  • Eve Stutsman-Hubbell

 

French Ministry of Education Teaching Assistantship

  • Jessica Breslawski
  • Amanda Eller
  • Anya Firestone
  • Sasha Frankel
  • Jaime George
  • Kevan Morshed

 

Fulbright Award

  • Geoffrey Cain
  • Alison Dieringer
  • Sasha Frankel
  • Amanda McDonald
  • Swetha Ramaswamy
  • Elizabeth Reynolds
  • Megan Schmidt-Sane
  • Leah Spelman
  • Jessica Thompson
  • Hedwig Waters

 

Gilman Scholarship

  • Jazmine Dorsey
  • Cheryl Walton
  • Susannah Wherry

 

National Security Education Program

  • Johann Botha
  • David Giar
  • Kendrick Kuo
  • Daniel Magalotti
  • Samuel Porter
  • William Schreiber
  • Stephanie Wiseman

 

National Flagship Lanuage Initiative

  • Harold Olsen

 

National Science Foundation (NSF) Graduate Fellowship

  • Katherine Schroer
  • Laura Walsh

 

National Science Foundation (NSF)-Research Experiences for Undergraduate Scholarship

  • Marian Ackun

 

NIST Summer Undergraduate Research

  • Nicole Messier
  • Anne Myung
  • Nate Soares

 

Office of the Vice President for Research Undergraduate Research Fellowship (OVPR)

  • Lisa Hartland
  • Sally Nuamah
  • Justin Shafa

 

Princeton in Asia

  • Elizabeth Heller
  • Peter Higgins
  • Zach Hindin

 

Princeton in Latin America

  • Maeve O'Neill
  • Adriana Robinson

 

Ronald Reagan College Leaders Scholarship

  • Travis Korson
  • Robert Noel
  • Joe Sangiorgio
  • Sam Theodosopouls

 

Rotary Ambassadorial Scholarship

  • Robert Soliani

 

Volunteers in Asia

  • Felicity Forsyth

 

Internal GW Awards

 

Bender Scholarship at the University of Cambridge

  • Melissa Cradic

 

Lewis N. Cotlow Field Research Fellowship

  • Riaan Ahmed
  • Danica Brister
  • Saara Hafiz
  • Elizabeth Nistico
  • Samuel Schall

 

Elliott School Undergraduate Scholars Program

  • Richard Bloomfiled
  • Caitlin Domino
  • Evan Doran
  • Macenzie Drutowski
  • Amanda Eller
  • Aaron Karako
  • Daniel Magalotti
  • Jung Joo Oh
  • Harald Olsen
  • Elizabeth Orlan
  • Patricia Puttmann
  • Ashely Roberts
  • Shaina Shealy
  • Katrina Timlin
  • Chenkai Zhu

 

Enosinian Scholars Program

  • Rory Gerberg
  • Julia Haigney
  • Tatyana Shpigel
  • Paul Waters, III

 

The George Gamow Undergraduate Research Fellowship

  • Emily Bilger
  • Noah Cohen
  • Heather Dingwall
  • Rory Gerberg
  • Andrew Gomella
  • Lindsay Gordon
  • Ilya Kavalerov
  • Jatuporn Leksut
  • Tayler Lofquist
  • Thao Nguyen
  • Eric Rosenfield
  • Chloe Shields
  • Matthw Shruhan

 

Luther Rice Undergraduate Research Fellowship

  • Peter Boaz
  • Scott Caplan
  • Sarah Casewit
  • Katherine Costantini
  • Ariel Deith
  • Max Delahanty
  • Jonathan Foox
  • Allen Gannett
  • Abby Knop
  • Patrick Margolis
  • Robert Noel
  • Alexandra Pinel
  • Christina Revenis
  • Allison Rubin
  • Arnav Shah
  • Nishanth Sidduri
  • William Smith
  • Tabisa Walwema
  • Jonathan Warner

 

Pembroke Oxford Visiting Student Program

  • Andrew Pazdon

 

Dorothy M. and Maurice C. Shapiro Traveling Fellowship

  • Andrew Fishman
  • Stephanie Robichaux

 

J.B. and Maurice C. Shapiro Public Service Award

  • Alyssa Abraham
  • Alexandra Cassanova
  • Naomi Logan
  • Darcy Milburn

 

J.B. and Maurice C. Shapiro Scholarship at Oxford University

  • Elizabeth Ramey