2014-2015 Winners

April 06, 2017

National Awards

Center for the Study of the Presidency

  • Abigail Levine

Critical Language Scholarship

  • Eric Beeler
  • Anthony Cyprian Christian
  • Meghan Feely
  • Lily Elizabeth Feldman
  • April Kim
  • Victoria Luckenbaugh
  • Marguerite (Maggie) Wedeman
  • Grace Wright

Fulbright US Student Program

  • Xhesika Bardhi
  • Hannah Bardo
  • Stephanie Demetry
  • Jacqueline Drayer
  • Jacob Emont
  • Erik Svedberg
  • Colleen Hegarty
  • Nelson Tamayo
  • Samuel Tilden
  • Carolyn Wallace

Fulbright US-UK Summer Institutes

  • Yeshwant Chillakuru 

Gilman Scholarship

  • Michael Chacon
  • Negar Esfandiari
  • Leslie Laurie
  • Tessa Palladino

Humanity in Action

  • Sarah Freeman-Woolpert

NIST Summer Undergraduate Research Fellowship

  • Isabelle Berger

NSEP Boren Scholarship

  • Anthony Cyprian Christian
  • Brian Liu
  • Allison Lopez
  • Emma Weaver
  • Samuel Weber
  • Karley Webster

NSF Graduate Fellowship 

  • Sydney Morris
  • Jane Olmstead-Rumsey

Thomas Pickering Foreign Affairs Graduate Fellowship

  • Whitney Dixon

Princeton in Africa

  • Jessica Chirichetti
  • Emma Sakson

Princeton in Latin America

  • Lorena Martinez
  • Sarah Otis

Public Policy and International Affairs Summer Fellowship

  • Brian Barlow

Morris and Steward Udall Scholarship

  • Brian Barlow, Honorable Mention

 

Internal GW Awards

Bender Scholarship to the University of Cambridge

  • Jake Stewart

Elliott School Undergraduate Scholars Program

  • Caroline Anapol
  • Michelle Avrutin
  • Nicole Compton
  • Claire Crawford
  • Aleksej Demjanski
  • Donald Gayou
  • Hannah Hassani
  • Kelsey Hatchitt
  • Jane McDermott
  • Shannon McKeown
  • Ethan Nava
  • Anabelle Suitor
  • Anna Walsh
  • Marguerite (Maggie) Wedeman
  • Tianyao Xiao

GW Undergraduate Research Award

  • Emily Alexander
  • Erica Block
  • Yeshwant Chillakuru
  • Christina Darwish
  • Evan DeFrancesco
  • Celia Greene
  • Chance Losee
  • Harry Rosenberg
  • Michael Scanlon
  • Audra Sedluck
  • Bjoern Cheng Yi
  • Hannah Yi

Institute for Biomedical Engineering Undergraduate Research Scholarship

  • Aditi Shenoy and Richard Smith
  • Abel Rodriguez

Luther Rice Collaborative Fellowship

  • Reem Al Shabeeb
  • Katherine Aliotta
  • Dara Baker
  • Andrée Beals
  • Katherine Bradshaw
  • Emily Bragg
  • Nicole Cassanta
  • Audrey Anna Elliott
  • Johnathan Fields
  • Richard Fisher
  • Klarissa Garcia Orellana
  • Allie Geoca
  • Sydney Goldstein
  • Abby Lieberman
  • Jacob Maibach
  • Esha Mehta
  • Jennifer Nichols
  • Kimberly Preminger
  • James (Alex) Randall
  • Rachel Smillian-Goldstein
  • Melisa Sturman
  • Ryan Tom
  • Sara Wagner
  • Simon Wentworth
  • Hanchun (Rowland) Zhang

Dorothy M. And Maurice C. Shapiro Traveling Scholarship

  • Sarah Freeman-Woolpert

J.B. and Maurice C. Shapiro Public Service Award 

  • Caroline Anapol
  • Olivia Barrow
  • Jacob Burman
  • Hannah Dannenfeldt
  • Tara Galloway
  • Apeksha Goonewardena
  • Elizabeth Hasier

Presidential Administrative Fellowship

  • Marcus Andrews
  • Zinhle Essamuah
  • Alex Nadeau
  • Angela Sako
  • Maxwell Tingle
  • Katherine Paz Wynne

Sigleman Undergraduate Research Enhancement Award 

  • Michael Bourie
  • Karen Cieslewicz
  • Myles Goldman
  • Adeel Kahn
  • Rachel Landau
  • Sam Lyons
  • James Alex Randall
  • Michelle Shevin-Coetzee
  • Amanda Smith

University Honors Program Sigleman Undergraduate Research Enhancement Award 

  • Haley Burns
  • Brandon Capece
  • Jacob Garber
  • Melissa Gedney
  • Eleanor Klibanoff
  • Derek Lee
  • Sarah Rood
  • Hunter Scott
  • Britney Williams