2012-2013 Winners

April 06, 2017

National Awards

Center of the Presidency

  • Cory Trio

Critical Language Scholarship

  • Casey LaMar
  • Sarah Margolis
  • Tendai Mukau
  • Patrick Schmitt
  • Alternates: Sam Klein, Michelle Stuhlmacher

Fulbright US Student Program

  • Kristina Delgado
  • Elizabeth Orlan
  • Joshua Rivers
  • Alternates: Farima Alidadi, Abigail Casey, Landon Elkind, Aliza Grossberg, Abigail Kamp

Goldwater

  • Aparna Sajji

Hollings NOAA Research

  • MIchelle Stuhlmacher

Humanity in Action

  • Rachel Landry

International Parliamentary Scholarship

  • Carolyn Kerchof

Marshall Scholarship

  • Stephanie Figgins

NSF Graduate Fellowship

  • Heather Dingwall
  • Hon mention: Eli Aghassi

NSEP Boren Scholarship

  • Peter Kirechu
  • Alicia Rose
  • Jesse White
  • Alternate: Sam Klein

Pembroke

  • Youssif Moneimne
  • Elizabeth Nelson
  • Jung-Jen Wu

Princeton in Africa

  • Sarah Rawson

Princeton in Asia

  • Austin Brewster
  • Brittney Bellow
  • Beth Kroman

Princeton in Latin America

  • Nitya Ramlogan

Shapiro Oxford

  • Joshua Tallis

 

Internal GW Awards

Bender Scholarship to the University of Cambridge

  • Landon Elkind

Elliott School Undergraduate Scholars Program

  • Olivia Bee
  • Alexandra Blackwell
  • Brendan Buckland
  • Amanda Dudley
  • Keila Franks
  • Rauvin Johl
  • Guillaume Julian
  • Margaret Kavaras
  • Elizabeth Kennedy
  • Roderick Lee
  • Madeleine Livingston
  • Ellen Park
  • Meghan Pierce
  • Kareem Rosshandler
  • Jesse Schaffer
  • Marielle Verlander

GW Undergraduate Research Award

  • Daniel Foreman
  • Mitch Langley
  • Laurel Poolman
  • Brady Baldwin
  • Samantha Bauer
  • Asthaa Chaturvedi
  • Alexis Gorin
  • Hillary Hecht
  • Andrew Kaiser
  • Caitlin Heliher
  • Wei Ting Chelsea Lee
  • Cameron Neilley
  • Robin Pokorski
  • Rebecca Prather
  • Molly Seltzer
  • Gloriana Sojo Lara

Institute for Biomedical Engineering Undergraduate Research Scholarship

  • Gilligan Costa
  • Darwin Rinderer

Luther Rice Collaborative Fellowship

  • Darwin Rinderer
  • Julia Accetta
  • Jacob Garber
  • Nicholas Gaskill
  • Emmeline Ha
  • Sam Lyons
  • April MacIntyre
  • Max Mandelbaum
  • Chiara Scarpelli
  • Fatima Alam
  • Brandon Aversano
  • Anna Brenner
  • Jong Byun
  • Nicole Cunningham
  • Ryan Fletcher
  • Ian Funk
  • Shailly Gaur
  • Heather Gross
  • Shaun Harrison
  • Felisa Hsieh
  • Alexandra Kralick
  • Sarah McCormack
  • Thomas McWilliams
  • Matthew Nickley
  • Sean O’Connell
  • James Park
  • Hunter Scott
  • Max Silverman
  • Milica Taskovic
  • Christian Thomas
  • Cory Trio
  • Spiridon Vonortas
  • Aaron Yazdian
  • Manar Zaghlula

Dorothy M. And Maurice C. Shapiro Traveling Scholarship

  • Hannah Fitter
  • Saadiah Halili

J.B. and Maurice C. Shapiro Public Service Award

  • Joshua Tallis
  • Andrew Beauregard
  • Kathryn Cote
  • Sarah Freeman-Woolpert
  • Kristen Kurpiel
  • Megan Mattson
  • Meghan Pierce
  • Michelle Shevin-Coetzee
  • Hannah Stambaugh

Presidential Administrative Fellowship

  • Adam Bethke
  • Austin Frizzel
  • Shirley Hsieh
  • Christopher Kim
  • Lauren Shenfeld
  • Meredith Waters

SEAS Summer Undergraduate Program in Engineering Research

  • Kiren Caldwell
  • Shannon Callahan
  • Lucas Chaufournier
  • Michael Cho
  • Todd Dillon
  • Elizabeth Hubler
  • Yash Jain
  • Benjamin Kirschmeier
  • Michael Leggiero
  • Andrea Lehn
  • Brannon McGraw
  • Susan McHale
  • Cameron Parvini
  • Sarah Pickus
  • James Pizzuro
  • Rian Shambaugh
  • Srivinas Tapa

Sigleman Undergraduate Research Enhancement Award

  • Karissa Broderick-Beck
  • Kevin Dore
  • Abigail Kuhn
  • Matthew Ferry
  • Max Mandelbaum
  • Kristen Ramirez
  • Kaitlin Riegler
  • Aditi Shenoy

University Honors Program Sigleman Undergraduate Research Enhancement Award

  • Kaley Pomerantz
  • Josh Rivers
  • Hunter Scott
  • Katie Winters
  • Nicole Butler
  • Kara Dunford
  • Jacob Garber
  • Pavan Jagannathan
  • Alexandra Kralick
  • Brooke Talbot

Whitaker International Program

  • Danielle Soberman